Fervex copii - granule pentru solutie orală 3g x 8 plicuri

Fervex copii - granule pentru solutie orală 3g x 8 plicuri

  • Producător: UPSA SAS
  • Disponibilitate: În Stoc
  • Ultima actualizare: 15.04.2024, 00:02:06
  • 39 RON


Citiţi cu atenţie şi în întregime acest prospect, înainte de a începe să luați acest medicament deoarece conţine informaţii importante pentru dumneavoastră.
Luaţi întotdeauna acest medicament conform indicaţiilor din acest prospect sau indicaţiilor medicului dumneavoastră sau farmacistului.
- Păstraţi acest prospect. S-ar putea să fie necesar să-l recitiţi.
- Întrebaţi farmacistul dacă aveţi nevoie de mai multe informaţii sau recomandări.
- Dacă manifestați orice reacții adverse, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.
Acestea includ orice posibile reacții adverse nemenționate în acest prospect. Vezi pct. 4.
- Dacă după 5 zile nu vă simțiți mai bine sau vă simțiți mai rău, trebuie să vă adresați unui medic.


Ce găsiți în acest prospect
1. Ce este Fervex ”pentru copii” fără zahăr şi pentru ce se utilizează
2. Ce trebuie să știți înainte să luaţi Fervex ”pentru copii” fără zahăr
3. Cum să luaţi Fervex ”pentru copii” fără zahăr
4. Reacţii adverse posibile
5. Cum se păstrează Fervex ”pentru copii” fără zahăr
6. Conținutul ambalajului și alte informaţii.


1. Ce este Fervex “pentru copii” fără zahăr şi pentru ce se utilizează

Indicaţii terapeutice
Tratamentul simptomatic al răcelilor comune, rinitelor alergice şi vasomotorii, stărilor gripale (pentru ameliorarea strănutului, secreţiei nazale apoase, inflamaţiei mucoaselor nazală şi sinusală, febrei, durerilor de cap şi musculare).
Tratamentul cu antibiotice poate fi necesar în cazul apariţiei infecţiilor bacteriene.


2. Ce trebuie să știți înainte să luaţi Fervex “pentru copii” fără zahăr
Nu utilizaţi Fervex “pentru copii” fără zahăr în cazul în care copilul dumneavoastră:
- Este alergic la paracetamol, fenacetină sau alte antiinflamatoare, feniramină sau alte antihistaminice sau la oricare dintre componenţii produsului;
- Are un deficit de glucozo-6-fosfat-dehidrogenază;
- Suferă de insuficienţă renală severă (riscul de efecte nedorite renale poate fi crescut în cazul administrării prelungite de doze mari);
- Are tulburări uretro-prostatice cu risc de retenţie urinară;
- Suferă de glaucom cu unghi închis sau predispoziţie la glaucom cu unghi închis; glaucom cu unghi deschis;
- Suferă de insuficienţă hepatocelulară;
- Este în tratament concomitent cu inhibitori de monoaminooxidază (IMAO) neselectivi;
- Suferă de litiază renală oxalocalcică (doze mari – 1 g acid ascorbic pe zi, timp îndelungat);
- Are vârsta sub 6 ani.
 
Atenționări și precauții
Nu depăşiti dozele indicate şi consultaţi medicul dacă acest lucru s-a întamplat accidental.
Dacă apar reacţii alergice, tratamentul va fi întrerupt imediat.
Nu folosiţi Fervex “pentru copii” fără zahăr fără recomandarea medicului, în cazul în care copilul dumneavoastră suferă de boli ale rinichilor.
Nu lăsaţi Fervex “pentru copii” fără zahăr la vederea și îndemâna copiilor.
Vă rugăm să întrebaţi medicul dacă dumneavoastră sau copilul dumneavoastră sunteţi sau aţi fost în una dintre aceste situaţii.
Fervex “pentru copii” fără zahăr împreună cu alte medicamente
Spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luaţi, aţi luat recent sau s-ar putea să luați orice alte medicamente, inclusiv dintre cele eliberate fără prescripţie medicală.
Nu luaţi Fervex “pentru copii” fără zahăr împreună cu alte medicamente (de exemplu: barbiturice, carbamazepină, hidantoină, rifampicină, sulfinpirazonă, contraceptive estro-progestative, antifungice, doxorubicină, izoniazidă, mercaptopurină, metotrexat, săruri de aur, primidonă, anticoagulante
cumarinice, antiinflamatoare nesteroidiene, ciclosporină, agonişti morfinici, antiacide, cărbune activat, anticolinergice, fenicoli, sultopridă, IMAO, deprimante ale SNC, atropină, fenitoină, deferoxamină) fără să vă consultaţi medicul sau farmacistul. Pentru a evita potenţiale interacţiuni între diferitele
medicamente, trebuie ca dumneavoastră să informaţi precis medicul dumneavoastră sau farmacistul dacă
aţi luat sau luaţi şi alte medicamente.


Fervex “pentru copii” fără zahăr împreună cu alimente sau băuturi
Aveţi grijă să nu se consume medicamente sau alimente ce conţin alcool, în timpul tratamentului cu Fervex “pentru copii” fără zahăr.
Informaţii importante privind excipienţii din Fervex “pentru copii” fără zahăr
Conţine un agent de colorare azoic - galben amurg FCF (E110) care poate provoca reacții alergice.


Sarcina, alăptarea și fertilitatea
Dacă sunteţi gravidă sau alăptaţi, credeţi că aţi putea fi gravidă sau intenţionaţi să rămâneţi gravidă, adresaţi-vă medicului sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua acest medicament.
În consecinţă, ca o măsură de precauţie, acest medicament nu trebuie administrat în timpul sarcinii sau în perioada de alăptare.


Conducerea vehiculelor și folosirea utilajelor

Se atrage atenția asupra riscului de somnolență sau vigilenţă scăzută, în special la persoanele care conduc vehicule și folosesc utilaje; risc care poate apărea la utilizarea acestui medicament.
Acest eveniment este accentuat de consumul de băuturi alcoolice, medicamente care conțin alcool sau medicamente sedative.


3. Cum să utilizați Fervex “pentru copii” fără zahăr
Utilizați întotdeauna acest medicament exact așa cum este descris în acest prospect sau așa cum v-a spus medicul dumneavoastră sau farmacistul. Discutați cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteți sigur.
Copii cu vârsta între 6 şi 10 ani:1 plic Fervex “pentru copii” fără zahăr de 2 ori pe zi.
Copii cu vârsta între 10 şi 12 ani:1 plic Fervex “pentru copii” fără zahăr de 3 ori pe zi.
Copii cu vârsta între 12 şi 15 ani: 1 plic Fervex “pentru copii” fără zahăr de 4 ori pe zi.
Intervalul între administrări trebuie să fie de cel puţin 4 ore.
Plicurile se administrează cu o cantitate suficientă de apă rece sau fierbinte.
Pentru tratamentul stărilor gripale, este preferabilă administrarea acestui medicament cu apă fierbinte, seara, din momentul apariţiei primelor simptome.
Informaţi medicul sau farmacistul dacă starea de rău a copilului dumneavoastră continuă şi după 5 zile de tratament. Medicul vă va informa cât va dura tratamentul cu Fervex “pentru copii” fără zahăr.
Dacă aveţi impresia că efectul Fervex “pentru copii” fără zahăr este prea puternic sau prea slab întrebaţi medicul sau farmacistul.
 
Dacă utilizați mai mult Fervex “pentru copii” fără zahăr decât trebuie
Dacă aţi utilizat mai mult Fervex “pentru copii” fără zahăr decât trebuie, anunţaţi imediat medicul sau farmacistul.


Dacă uitați să utilizaţi Fervex “pentru copii” fără zahăr

Nu daţi copilului o doză dublă pentru a compensa doza pe care aţi uitat să i-o administraţi.
Daţi-i doza următoare când vă amintiţi şi continuaţi tratamentul.
Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.


4. Reacţii adverse posibile
Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate persoanele:
- Sedare, somnolenţă, uscăciunea gurii, tulburări urinare, tulburări de acomodare a vederii la distanţă, stare confuzională, agitaţie la pacienţii vârstnici, tensiune arterială scăzută la poziţia “stat în picioare”, ameţeală, scăderea memoriei şi capacităţii de concentrare.
- Rare cazuri de trombocitopenie (scăderea sub nivel normal a unor elemente sanguine-plachete, care au rol în procesul de coagulare a sângelui manifestată prin sângerări neobişnuite şi apariţia de hematoame), anemie hemolitică (scăderea sub nivel normal a unor elemente sanguine- hematii, manifestată prin stări de oboseală şi slăbiciune neobişnuite), agranulocitoză (manifestată prin febră cu sau fără frisoane, ulceraţii sau pete de culoare albă la nivelul buzelor sau mucoasei bucale, ulceraţii la nivelul faringelui);
- În cazuri mai rare, mâncărime la nivelul pielii, roşeaţa pielii, urticarie, când trebuie oprit tratamentul şi anunţat medicul.


Raportarea reacţiilor adverse

Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră, farmacistului sau asistentei medicale. Acestea includ orice posibile reacţii adverse nemenţionate în acest prospect. De asemenea, puteţi raporta reacţiile adverse direct prin intermediul sistemului naţional de raportare, ale cărui detalii
sunt publicate pe web-site-ul Agenției Naționale a Medicamentului și a Dispozitivelor Medicale http://www.anm.ro/. Raportând reacţiile adverse, puteţi contribui la furnizarea de informaţii suplimentare privind siguranţa acestui medicament.
Agenţia Naţională a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale
Str. Aviator Sănătescu nr. 48, sector 1
Bucureşti 011478- RO
Tel: + 4 0757 117 259
Fax: +4 0213 163 497
e-mail: adr@anm.ro


5. Cum se păstrează Fervex “pentru copii” fără zahăr
Nu lăsaţi acest medicament la vederea şi îndemâna copiilor.
A se păstra la temperaturi sub 25°C, în ambalajul original.
Nu utilizaţi acest medicament după data de expirare înscrisă pe cutie după EXP. Data de expirare se referă
la ultima zi a lunii respective.
Nu aruncaţi niciun medicament pe calea apei sau a reziduurilor menajere. Întrebaţi farmacistul cum să aruncaţi medicamentele pe care nu le mai folosiţi. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.


6. Conţinutul ambalajului şi alte informaţii

Ce conţine Fervex “pentru copii” fără zahăr
- Substanţele active sunt paracetamol, acid ascorbic şi maleat de feniramină. Fiecare plic cu granule pentru soluţie orală conţine paracetamol 280 mg, acid ascorbic 100 mg şi maleat de feniramină 10mg.
- Celelalte componente sunt: manitol, acid citric anhidru, povidonă, citrat de magneziu anhidru, acesulfam de potasiu, aromă de zmeură*.
(*) Compoziţia aromei de zmeură: maltodextrină, amidon de porumb modificat (E 1450), roşu allura AC (E 129), albastru strălucitor (E 133), galben amurg FCF (E110), permastabil 505528 RI, aromă zmeură 054428 A, clorură de sodiu și/sau sulfat de sodiu.


Cum arată Fervex “pentru copii” fără zahăr şi conţinutul ambalajului
Fervex “pentru copii” fără zahăr se prezintă sub formă de pulbere granulară, de culoarea roz deschis până la roz închis; pot fi observate mici puncte închise la culoare.
Ambalaj
Cutie cu 8 plicuri din hârtie/Al/PEJD a câte 3 g granule pentru soluţie orală.
Cutie cu 12 plicuri din hârtie/Al/PEJD a câte 3 g granule pentru soluţie orală.
Cutie cu 16 plicuri din hârtie/Al/PEJD a câte 3 g granule pentru soluţie orală.
Este posibil ca nu toate mărimile de ambalaj să fie comercializate.
 
Deţinator al autorizaţiei de punere pe piaţă
UPSA SAS
3 rue Joseph Monier, Rueil Malmaison, 92500, Franţa


Fabricanţii
UPSA SAS
979 avenue des Pyrénées, 47520 Le Passage, Franţa
UPSA SAS
304 avenue du Docteur Jean Bru, 47000 Agen, Franţa


Acest prospect a fost revizuit în mai 2019




Va multumim pentru interesul acordat produselor noastre, ne bucuram si speram, totodata, ca ele va vor ajuta sa va recapatati starea de bine si sa reveniti la un mod de viata natural, echilibrat. Intelegem cat de important este pentru dumneavoastra sa fiti corect informati si va asiguram ca facem tot posibilul pentru actualizarea permanenta a site-ului in ceea ce priveste descrierea si fotografiile produselor. Cu toate eforturile noastre, daca producatorul nu ne semnaleaza din timp efectuarea unor modificari la ambalaje sau compozitie, pot aparea discrepante intre imaginile sau informatiile prezentate in descrierea produselor.
Pentru noi, satisfactia fiecarui client este foarte importanta, de aceea investim in permanenta pentru a ne imbunatati atat gama de produse cat si modul lor de prezentare in magazinul online.   
Va multumim pentru intelegere si vom fi recunoscatori daca ne semnalati orice eventuale erori sau neconcordante pe adresa de e-mail contact@farmaciaroua.ro.


  • Termen de livrare: 1-3 zile lucrătoare
  • Cost procesare și ambalare pentru opțiunea ”Ridicare din farmacie”: 3 RON
  • Cost livrare și procesare FAN Courier: 19 RON
  • Cost livrare și procesare Poșta Română: 20 RON
  • În cazul în care localitatea unde se va efectua livrarea nu se află în aria de acoperire a operatorului de transport selectat, se va calcula un cost suplimentar
  •  
Trimite rețeta